POMOC! PÁTEK TŘINÁCTÉHO!

POMOC! PÁTEK TŘINÁCTÉHO!

A je tu PÁTEK TŘINÁCTÉHO, což už samo o sobě nažene mnoha lidem hrůzu. Není se čemu divit, ani si nevzpomenu, kolik kolem něho koluje pověr. Většina lidí věří, že tento den je prostě stvořený ke katastrofám. Ano, něco se opravdu během století stalo, ale hodně legend je spíš domyšlených a podle mého názoru i schválně datováno právě k pátku třináctého.

Jak to všechno (asi) vzniklo? Proč je číslo 13 nešťastné?

V mnoha zemích světa věří, že právě „třináctka“ je nešťastné číslo. Ale ne všude s tímto číslem mají spojený jen pátek, např. v latinskoamerických zemích mají pověru o úterý třináctého. Lékaři mají pojmenovanou dokonce i fobii z tohoto numera. Když se ohlédneme hluboko do historie, najdeme v ní pravděpodobné základy tohoto strachu.

 • 13 cisloU poslední večeře bylo třináct lidí a Ježíše Krista zradil právě třináctý- Jidáš. I bůh Odin večeřel s 11 přáteli, když toto atmosféru narušil nezvaný host– zákeřný bůh Loki.

U stolu nesmí sedět 13 osob, jinak jedna do roka zemře. A vás někdy napadlo přepočítávat lidi na oslavě?“

 • Číslo „12“ je všude oblíbené, z historie znamená synonymum pro úplnost (nebo plodnost). Proč? Rok má 12 měsíců, den má 12 hodin a noc také, i různých kmenů, bohů na Olympu, apoštolů a následovníků proroku bylo 12. Za to „13“ je číslem smrti (neštěstí), protože v hebrejské abecedě je to písmeno“M“, tj. slovo Mavel= smrt.

„I u tarotu je karta č. 13 znázorněním smrti. Víte, jaký je význam této karty? Značí transformaci, univerzální tvárnou sílu, přechod ze tmy do světla. Teď už to nezní tak pesimisticky, že? Zjednodušeně řečeno, aby mohlo něco začít, musí také být něco ukončeno. Končí jeden životní cyklus, přichází změny, poznání a nové myšlenky.“

 • Některé letecké společnosti vynechávají v letadlech řadu s číslem 13, také řada hotelových řetězců nemá patro č. 13, a ani pokoje s tímto číslem. Nechtějí své zákazníky stresovat. Ale v Itálii je za nešťastné číslo považována 17 a v Brazílii také. Tak co je vlastně to pravé smolné numero?

„ Z pohledu numerologie je třináctka číslem obrození- změny. Varuje před nečekaným a neznámým, zároveň se pojí s genialitou- novými objevy a poznáními. Pokud pochopíte energii tohoto čísla, v klidu se vyrovnáte se změnami a přizpůsobíte se jim, pak se u vás rozvine síla, která sníží vibrace všeho negativního kolem vás.“

 • V některých vysokých budovách po západních zemích chybí patro s číslem 13. Ale třeba v Číně prostě neexistují patra s číslem 4.

„Ještě se vrátím k numerologii, z jejího pohledu se číslo 13 dále upravuje. 13 = 1+3 = 4. A čtyřka je symbolem pevného uzemnění, přináší stabilitu a odráží sílu. Není nudná, jak by se mohlo na první pohled zdát, můžete si ji představit jako tichého pozorovatele, který je vytrvalý a trpělivý, všímá si detailů, ale nemá potřebu vyčnívat a prosazovat se. Sice toto číslo neoplývá fantazií, spíš má schopnost najít vždy řešení přes manuální zručnost.“

A proč pátek?

Adam, Eva, jablkoOtázka proč je brán pátek jako negativní má také jednoduché vysvětlení. Opět odpověď můžeme najít v pověstech a historii.

 • Podle křesťanů byl Ježíš ukřižován právě v pátek.
 • V Canterburských povídkách ze 14. století je také pátek označen za nešťastný den.
 • Ve středověku byl pátek dnem určeným pro popravy, převážně oběšením.
 • Eva údajně dala Adamovi jablko hříchu v pátek.
 • Velká povodeň prý zastihla stavitele Babylonské věže.

A teď ta obávaná kombinace- pátek třináctého

cerna kockaObecně se bere za fakt, že je to nešťastné datum od pradávna. Historicky to však doložit věrohodně nejde. Pokud si dáme tu práci, tak na každé datum najdeme v dějinách několik tragických událostí. Toto datum je v nás zakořeněné jako to nejhorší. Asi tak, jak se v našich končinách věří, že neštěstí přináší přeběhnutí černé kočky přes cestu. Já sama bych musela mít smolný každý den. Jedno z mých zvířat je právě černočerný kocour.

zakon pritazlivostiJe důležité si uvědomit, že vše, co se vám v životě děje má nějaký význam. To vše můžete ovlivnit svými myšlenkami i přáními. Pokud uvěříte tomu, že tento bude tragický, tak takový bude, svým způsobem uvažování si „nechtěné“ situace přitáhnete. A naopak, uvěříte-li, že vám tento datum přinese štěstí, tak se to také splní. Co si třeba vsadit? Možná se v konceptu šťastného dne jen utvrdíte nebo jen zjistíte, že to den jako každý jiný.

 • Nejpravděpodobnější základ pověry o pátku třináctého je datován k 13. říjnu 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním templářů. Zemřelo mnoho rytířů a řád poté zanikl (anebo to tak není?). V románu Šifra mistra Leonarda je popsáno, jak templářský velmistr v tento den proklel papeže i francouzského krále, aby se jich neštěstí drželo na celé věky.
 • V některých zemích je na děti narozené v pátek třináctého pokládána Bible, aby byly očištěny od prokletí. V některých oblastech se věří, že v tento den je přivolání lékaře znamením smrti.

novorozenec„Jak je to s lidmi narozenými třináctého? Jsou samostatní a ctižádostiví, otevření a věrní partneři. Stále hledají nové příležitosti, jsou činorodí a aktivní. Dokážou inspirovat druhé, hlavně, pokud je jim práce koníčkem. Mohou být i velmi zranitelní, pokud nemají dost sebedůvěry. Z negativních vlastností jsou vznětliví a urážliví. Buď někoho milují, nebo nenávidí, nic mezi tím neexistuje. Krutě ubližují slovem, pozor na jejich výbuchy hněvu.“

 

 • Na mnoha místech se ani neoddává, i když je zrovna pátek skvělým dnem na obřady, protože následuje celý volný víkend. Osoby, které jsou extrémně posedlé tímto datem ani nikam nejezdí, dokonce si ani nestříhají vlasy a nehty.

„V latinské Americe a ve Španělsku zase věří, že nešťastné je úterý 13.“

 

 • Pátek připadá na třináctého podle některých jedinců v kalendáři daleko častěji než na jiné dny v týdnu.

  „Není to tak. Pátek 13. se vyskytuje jednou až dvakrát za rok (výjimečně i 3x), tak jako všechny ostatní dny v týdnu. Třináctého je v pátek vždy, když měsíc začíná nedělí- logické, že? Tři pátky třináctého v roce můžete očekávat v roce 2026 a pak až 2037. Na jeden jediný můžeme spoléhat v roce 2021.“

 • Některé studie uvádějí, že na tento den připadá o více než 50 % dopravních nehod. Také pojistných událostí všeobecně je daleko více.

„To je možné, lidé totiž podvědomě očekávají, že se něco stane, a berou to jako dogma. Chovají se nervózně a reagují jinak, než je běžné. Znejistí, a tím si vše přivolají. Chorobná obava z tohoto dne má dokonce svůj název: paraskavedekatriafobie. (Jsem ráda, že to nemusím vyslovovat.) Jde o složeninu slov pátek a třináct.“

 

Přesvědčila jsme vás, že ani tento den nemusí být nijak tragický? Pokud ve vás přeci jen nějaká ta obava zůstala, tak si udělejte malý rituál.

Ve čtvrtek večer si zapalte modrou nebo fialovou svíčku, kterou necháte minimálně hodinu hořet. Dívejte se do plamene a představujte si, že spalujete vše negativní, své obavy a strachy, prostě všechno špatné z vašeho života. Když se na tuto činnost budete pár minut soustředit, tak uvidíte, že to zabere. Přes den (v pátek) pro jistotu moc neutrácejte a neuzavírejte důležité obchody. Večer běžte dříve spát. 

To už by měli být v klidu i ti nejvíce pověrčiví. A pokud ne a stále máte strach (nejen z pátku třináctého) a nevíte, jak s ním naložit, kontaktujte mě. Během konzultace můžeme přijít na příčinu vašich bloků. Objednat se můžete zde.

Přeji vám šťastný pátek třináctého!

S láskou Dana Chara

Dana Kratochvílová
Miluji práci s energiemi, proto učím ostatní, jak málo mnohdy stačí k velkým změnám! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře