Zdraví, jak si ho zajistit a udržet

Možná to nebude chtít ani číst, ale to, jak se cítíte, ovlivníte jen vy sami. Podívejte se na slovo NEMOC. Cítíte se a vnímáte? Jako mocní nebo ne-mocní? Moc a kontrolu na svým vlastním životem i zdravím máte jen vy sami. Samozřejmě, že jsou faktory, které to ovlivňují. Ale i ty můžete přetvořit vy sami. Je potřeba přijmout zodpovědnost za sebe samotné, po všech stránkách a směrech. Svádět viny na okolí, okolnosti či genetiku, vám na zdraví opravdu nepřidá.

Dnes se společně podíváme na hlavní tři oblasti, kterými si vytváříme svůj život a tím ovlivníme své zdraví, nakoukneme pod roušku psychosomatiky a uděláme si podporující prostředí v tomto sektoru podle Feng Shui. A také vám dám pár tipů, co funguje mě.

3 oblasti (faktory) našeho zdraví

tri oblasti ovlivnujici zdravi- mysl, duse a telo

Vše, co se vám v životě děje, má nějaký význam a svou příčinu. Ale také si to do života přitáhnete sami. Prvním bodem je přijetí faktu, že jen my sami neseme zodpovědnost za své myšlenky, pocity a emoce, a také vlastní činy. Všechny tyto faktory mají mezi sebou přímou souvislost a tvoří se tak naše realita, náš vlastní život.

Mentální část
 • Myšlenky, které dominují, kam směřujete svou pozornost, jaké programy máte uložené v podvědomí
 • Stres: fyzická i psychická zátěž, její zvládání a odbourávání
Duše
 • Emoce, jak s nimi pracujete, zda je nepotlačujete
 • Pocity naplnění nebo stagnace, životní poslání, ale i to, zda se cítíte šťastní nebo trpíte
Fyzično
 • Rozhodnutí, která učiníte, jaké činy vykonáte a zda vůbec něco uděláte a jdete do akce
 • Tělesná schránka: strava, tekutiny, pohyb, spánek a odpočinek

Psychosomatika

Na první pohled se to tak zdát nemusí, ale naprostá většina nemocí je psychosomatického původu. Často si dáváte do hlavy špatné programy. Mylně se domníváme, že něco nemůžeme změnit a ovlivnit. Jde to, stačí si ukotvit nový vzorec do hlavy, a nepřijímat zažité či přímo vsugerované. Schválně řekli jste někdy něco jako:

Každý u nás v rodině má vysoký tlak, já nejsem jiný.“ U nás se umírá na infarkt“ Po třicítce každá žena v rodině ztloustne.“

Pocity a emoce v nás, zrcadlení ve zdraví

Ve skutečnosti je to tak, že příčina vašich zdravotních problémů je často v pocitech, nezpracovaných emocích. Nedostatek nebo naopak přebytek něčeho se zrcadlí na tělesné schránce.

Psychosomatika- pricina nemoci a jejich nasledky
 • Pokud máte problémy s nohami, přesněji s chodidly, pak se obáváte budoucnosti a strnule přešlapujete na místě.
 • Vysoký cholesterol je nedostatek radosti v životě.
 • Opakující se chřipky znázorňují negativní myšlení celkově.
 • Impotence nebo frigidita jsou nevraživostí vůči bývalému partnerovi nebo problémy s rodičem opačného pohlaví.
 • Infekční onemocnění představují potlačovaný hněv.
 • Jaterní onemocnění také ovládá zloba, stížnosti a kritika.
 • Bolesti jsou příznakem toho, že si myslíte, že si něco nezasloužíte, máte nízké sebevědomí nebo rovnou pocit viny.
 • Různé vyrážky, pupínky a kopřivka se objeví, pokud vše zveličujete, z malých problémů děláte nezdolné hory.
 • Zlomeniny značí nepřijetí autorit.
 • Zatvrzelé trvání si na svém odnese vaše krční páteř.
 • Vysoký krevní tlak jsou dlouhodobě neřešení problémynízký zase pocit, že nic nemá smysl, či nedostatek lásky v dětství.
 • V močovém měchýři se ukrývá lpění na minulosti, starých programech a přesvědčeních.
 • Nádory jsou naše křivdy, které odmítáme propustit.

Mohla bych pokračovat do nekonečna, pravděpodobně by to vydalo na několik dalších článků.

Pokud nemáte tušení, kde se ukrývá vaše příčina problémů, objednejte se ke mně na konzultaci. Ráda vám pomohu v jakékoliv životní oblasti.

Strachy a obavy

Ano, toto by si také zasloužilo samostatný článek. Kde se projevují naše noční můry? Nechcete-li vidět realitu, zhorší se zrak. Krk značí, že se nechcete projevit takoví, jací ve skutečnosti jste. Hrudník je strach z opuštění a samoty. Finanční nejistotu pocítíte na bedrechv pánevní oblasti se ukazují strachy z vlastní neprojevené či potlačované sexuality. Nesprávně vedená komunikace (jdete sami proti sobě) nebo obavy z kontaktu s lidmi se projeví v zápěstí. Břicho je centrum života a problémy v této oblasti ukazují na to, že se doslova bojíte o svůj život, žijete v nepřátelském vesmíru.

Sektor zdraví podle Feng Shui

Střed vašeho bytu či místnosti je zároveň i centrum zdraví. Proto zde má být co nejméně věcí. Tato oblast musí být vzdušná, volná, čistá. Energie zde má proudit a ne se zadržovat. Jen tak se uvolní i vaše zdraví a vy se budete cítit opět vitální. Máte-li jakýkoliv zdravotní problém, zaměřte se na tuto oblast jako první. Ukliďte ji, projasněte a prosvětlete. V tomto sektoru by tedy mělo být co nejméně věcí.

harmonic, stred, zdravi

Chcete-li tak alespoň něco mít, pak je vhodný například krásný obrázek, působící harmonicky, opracovaný kámen nebo solná lampa. Na zemi jsou vhodnější oblé tvary. Můžete zde mít kulatý kobereček, mandalu nebo ornament na podlaze. Pokud máte nepravidelný tvar a tato oblast v půdorysu chybí doplňte ji květinami.

Podpora této oblasti

Dělejte vše hlavně pro sebe, kvůli sobě a protože to tak chcete. Nesnažte se vyjít každému vstříc a začněte si plnit své vlastní sny. Zamyslete se nad tím, co vám přináší do života radost, štěstí a harmonii. Zklidněte se , zpomalte a nestresujte se. Naučte se říkat jasné a důrazné „NE“, pokud jde něco proti vašemu přesvědčení, vašim hodnotám nebo prioritám. Nevtahujte do sebe emoce jiných, neřešte za ně jejich problémy. Naučte se je spíš nasměrovat a ne vše udělat za ně. Jen tak se vám uleví, a i oni se naučí jednat a rozhodovat samostatně. To se týká i vašich vlastních dětí! Odstřihněte pupeční šňůru, i když je to těžké.

Dovolte si se projevovat otevřeně, vnímejte lásku kolem sebe a všímejte si toho krásného a příjemného kolem, vás. Zaměřte svou pozornost na to, co chcete a co vás těší. Tak si do života přitáhnete další úžasné věci, harmonii i pevné zdraví.

Zajímá vás Feng Shui? Pak toto staré, moudré učení začnete studovat. Nemusíte chodit fyzicky do školy, vše zvládnete online, z pohodlí domova, až budete mít čas a chuť zkvalitnit svůj život. Kurz „Váš start s Feng Shui“ i další najdete od Zuzany Adam najdete zde.

Tipy na vitalitu a zdraví

Radost ze života a úsměv

Dělejte si pravidelně radost. Nemusí to být obří splněné sny, stačí i malinkaté radosti drobnostmi. Hned po ránu se na sebe usmějte do zrcadla, i kdyby to mělo být nucené, uvidíte, jak budete mít hned hezčí den. I z domu vykročte s úsměvem. Všímejte si, jak vám to lidé vrací a jsou příjemnější a vlídnější. Vědomě si tak začněte tvořit svou novou realitu, svůj přátelský Vesmír. Okolí totiž krásně zrcadlí vaše naladění.

Chcete se zase cítit lépe a užívat si života? Pak by vás mohl skvěle navést online video kurz „3+2 kroky k životu jako v krásném snu“. Více se o něm dozvíte zde.

Strava a doplňky výživy

zdrava strava, kvalitni jidlo

Jezte kvalitní jídlo, to nemusí nutně znamenat drahé. Stačí si vybírat, co budete jíst a nedělejte ze sebe popelnice. Není nutné sníst všechno, jen proto, aby se to nevyhodilo. Obzvlášť maminky mají tendence dojídat po svých dětech a pak se diví, že se necítí dobře a často i tloustnou. Omezte potraviny, které vám nedělají dobře. Pokud si s jídlem vyhrajete a bude se vám líbit i na pohled, pak ho také s chutí sníte. A vašemu tělíčku uděláte daleko větší službu, než když si na rychlo něco ulovíte z ledničky. I s obyčejných toustů na snídani se dají udělat smajlíci, z ovoce a zeleniny může být krásná pláž a i oběd může mít usměvavou tvář.

Malé, ale podstatné věci pro podporu zdraví

Dodejte tělu všechny potřebné vitamíny, minerály i stopové prvky. Sama nedám dopustit na Alveo od firmy Akuna. A také zelené potraviny. Ty mi už dvakrát doslova zachránili život. (Teď mě tak napadá, že bych si je měla znovu objednat, a nečekat, až to bude zase akutní.) Sama nejsem chemický typ, takže upřednostňuji bylinky a přírodní zdroje. Prášky beru jen totálně krajní nouzi, protože neřeší problémy komplexně, ale jen z jedné třetiny. Vzpomeňte si na začátek článku: tělo, duše, mysl. A příčina by zůstala stejně ukrytá a za čas by se znovu projevila.

Klidně mi napište, pokud chcete další informace o přírodních doplňcích stravy. Ráda vám poradím, nasměruji na kompetentní osobu nebo zajistím slevu.

Pohyb nejen pro zdraví, ale i dobrý pocit

I aktivita je důležitá, abyste se mohli cítit skvěle. Zasportujte si, každý sen se alespoň malinko protáhněte a udělejte něco pro své tělo. Nejste zrovna sportovci? Pak se naučte pravidelně chodit. Krásná a příjemná procházka umí udělat také divy. Máte-li nabitý program a není čas navíc, začněte pomalu. Do obchodu jděte pěšky místo autem, nepoužívejte výtah, ale schody. Využívejte každé příležitosti k tomu, abyste se hýbali. A po pravdě, hodinku jednou až dvakrát týdně si pro sebe může najít každý. Pokud se nemůžete donutit začít cvičit, vyzkoušejte třeba nějakou zkušební, ukázkovou hodinu, abyste našli skutečně to, co vás bude i bavit. Máte to? Zakupte si rovnou permanentku, ať máte motivaci ji využít a nenechat propadnout.

Negace pryč!

Zbavte se všeho negativního ve svém okolí i nitru. Trápí vás něco? Dořešte to! Nejde to, tak to přijměte a přestaňte s tím bojovat. Pokud tomu nebudete dávat tolik prostoru v myšlenkách, tak to ani neporoste. Síla zaměřené pozornosti umí své. Udělejte si čistku ve svém okolí i v duši. Omezte kontakt s negativními lidmi a s těmi, co vás sráží a nepodporují. Také chronické stěžovatele odsuňte stanou a nedovolte, aby na vás měli vliv. Všechno nefunkční, zničené nevyhovující musí pryč- lidi, věci i aktivity. Uvidíte, jak se budete znovu cítit skvěle a vaše vitalita vyletí jako šíp do oblak.

Přeji vám pevné zdraví a úsměv na tváři!

Vaše čarodějka Dana Chara

P.S. Různé tipy, inspirace i výklady s vámi sdílím také na Instagramu, Facebooku i na Youtube. Budu ráda, když se ke mně připojíte.

Dana Kratochvílová
Miluji práci s energiemi, proto učím ostatní, jak málo mnohdy stačí k velkým změnám! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře