Podzimní rovnodennost, šance začít znovu

Podzimní rovnodennost

= šance začít znovu

Pamatujete si na učivo základní školy?

„Podzimní rovnodennost je 23.9.

 Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě.

Den je stejně dlouhý jako noc.“

Váhy 001Ne každý rok je to pravda. Podzimní rovnodennost nastává vstupem Slunce do znamení Vah, obvykle 22. nebo 23. září, ale někdy i 21. či 24. září. A ani se stejně dlouhým dnem a nocí to není tak úplně pravda. Slunce je nad obzorem 12 hodin a 10 minut, takže na noc zůstává jen 11 hodin a 50 minut.

Léto se s námi rozloučilo a přichází nová fáze, zimní období. Je to čas sdílení s ostatními. Co vše jste od jara do léta získali a dokončili? Jaké plány uzrály, co sklízíte? Jaké jsou vaše záměry na zimní období, jaký je váš nový sen?

symbol rovnodennosti 001Podzimní rovnodennost přináší sladění protikladů a jejich pochopení (narození a smrt, duchovno a hmota, přijímání a dávání, muž a žena, světlo a tma,…). Naučíme se vnímat vše jako celek, dostáváme šanci začít znovu. Konečně můžeme dořešit staré, hluboko ukryté záležitosti. Váhy touží po harmonii a klidu. A právě proto nás dotlačí k dořešení starých bolestí a navedou ke zhojení traumat, která si možná ani nepamatujeme.

Čím je tato doba pro nás typická? Je časem vinobraní a sklizně jablek a dalšího ovoce. Ale také obdobím nostalgie, melancholie a depresí. Tyto stavy tu nejsou proto, aby nás ničily, ale proto, abychom si v naší dušičce „poklidili“- odstranili nepotřebné a doplnili nové. Pro naše předky to byl čas různých sklizní a hlavně díkůvzdání za úrodu. Podle mýtů Bůh Světla, který za letního slunovratu utrpěl smrtelné zranění od Vládce Temnot, mizí do podzemí a umírá.

MabonPro Kelty je 21. září druhým děkovným dnem. Svátek Mabon je zasvěcen božstvům lovu (v mnoha částech světa začíná lovecká sezóna dodnes) a hojnosti (štědrou Bohyni symbolizuje roh hojnosti). Dle pověsti se Bůh Temnot vrací na zem, aby odvedl do podsvětí svou lásku Velkou Bohyni. S ní pak odejde i světlo.

Pro čarodějky se symbolicky blíží konec roku a pořádají se oslavy jako poděkování za dary a úrodu. Tak proč si domovy neozdobit podzimními barvami, plody a klasy obilí a pestrost si tak přenést i do vlastního života? Veselé dekorace z dýní a tykví přinášejí dobrou náladu a pozitivní vibrace. Také bohaté hostině se dá jen stěží odolat. Představte si stůl s červenými svícemi, nepřeberné množství ovoce a krásné podzimní dekorace. Už cítíte omamnou vůni čerstvých koláčků? Jaký si dáte, sladký nebo slaný? Čím si připijete, bude to čerstvý mošt nebo víno?

Pavučina 001Přichází tichá proměna přírody, babí (indiánské) léto. Nad krajinou se vznášení stříbrné nitky pavučin, aby nám s lehkostí připomněly, že není dobré propadat beznaději a smutku, přinášejí poznání. Připravme se na dlouhé zimní období a odpočinek. Máme dostatek času najít vlastní rovnováhu a vnitřní harmonii. Pokud jste si stihli nasbírat bylinky, můžete si přes zimu vařit voňavé čaje nebo si přikořenit víno. V sáčcích je lze použít jako talismany. Třeba máta funguje jako bariéra před negacemi a pomáhá při obchodních jednáních.

Drak 001Podle jiných tradic se na podzimní rovnodennost slaví Dračí den. Vzývá se energie Draka, aby zažehl oheň v našich srdcích, ještě před tím, než se schová na zimu v podzemí. Jeho síla a záře se pak projeví i na povrchu. Drak je symbolem Matky Země pro svou dynamiku, vůli a odvahu. V tomto období tak máme čelit své temné stránce, přijmout ji a pochopit, probudit v sobě energii a vlastnosti Draka. Ve svém nitru najdeme svou vnitřní moudrost, sílu a lásku, pochopíme sami sebe a přestaneme živit v sobě strach a obavy. Příroda se chystá ke spánku, odpočinku a regeneraci, totéž by mělo platit i pro nás. Podzimní rovnodennost je vhodná pro dlouhodobé plánování. Semínka nápadů totiž mají dost času na vyklíčení a zesílení. Jaký bude ten váš nový sen po probuzení?

Přeji příjemný odpočinek a dobré nápady

                                                                Dana (ohnivý Drak a Váha)

Dana Kratochvílová
Miluji práci s energiemi, proto učím ostatní, jak málo mnohdy stačí k velkým změnám! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře