Teplé měsíce nám zamávaly na rozloučenou a s posunem rafiček převzala nadvládu paní zima. Po oškrabání a vyhřátí auta nás čeká další překvapení na silnicích- sváteční řidiči. „Dušičky“ se kvapem blíží a každý chce mít místo posledního odpočinku svých nejbližších v dokonalém stavu.
Památka zesnulých, tedy Dušičky, má své kořeny v dávné minulosti, datujeme ji až před příchod Slovanů do našich zemí. Je to jeden z nejdůležitějších keltských svátků, Samhain (Keltové takto nazývali dokonce měsíc listopad), a připadá mu noc z 31. října na 1. listopad.
Samhain je pohanským Novým rokem a je spojen s očistnými rituály a ohněm, stejně jako druhý důležitý svátek- Beltain (u nás pálení čarodějnic). Měl však hlubší význam než jen přechod léta v zimu, značil hranici mezi minulostí a budoucností. V tento den neplatí zákony prostoru a času, spojí se světy živých a mrtvých a naši zesnulí se s námi mohou spojit.
Prakticky to znamená, že máme možnost zbavit všeho, co nám již neprospívá, nemá již opodstatnění nebo nám jakkoliv přitěžuje. Této kouzelné noci se zjevují znamení, proto zapalte ohně všude, kde to jde (nebo alespoň svíčky). Doma by měla hořet svíce za každého zesnulého. Oheň ukáže cestu našim blízkým, kteří nás již opustili, a zároveň nás ochrání před zlými existencemi. Keltové také až pět následujících nocí spalovali figuríny ze starých hadrů vycpané slámou. Rituálně se tak zbavovali všeho smutku a strastí z uplynulého roku a očistou tak započali rok nový.
V tuto noc prý také vyjíždí z posvátných kopců, hor a skal spící bojovníci na záchranu země. Spatříme i my v tichu a mlžném oparu Blanické rytíře a mnoho dalších rytířů nebo naší vlasti ještě není nejhůř?
Po promíchání kultur a osídlení Evropy Slovany, byl tento Samhaim nahrazen Svátkem všech svatých (vzpomínka na zesnulé) a další den Dušičkami (což jsou duše v očistci). Postupně tak vznikla tradice, jak ji známe dnes. Během toho období bychom měli navštívit hřbitov, rozsvítit svíčku a dát živé květiny (jako symbol víry, že život hrobem nekončí). V kaplích a kostelech jsou slyšet bohoslužby a mše svaté, kněží kropí hroby svěcenou vodou.
Také původem anglosaský Halloween na tradici v keltském Samhainu. Aby duchové viděli na cestu, svítili jim svítilnami z vydlabané řepy a na ochranu před zlými duchy se převlékali do starých hadrů a pomalovávali si obličeje. Vidíte tu podobnost?
Dnes se vydlabávají dýně (prý působí strašidelněji) a děti v maskách strašidel koledují sladkosti a ovoce a svátek je rozšířen do mnoha zemí. Hlavně v USA již tento svátek podle mě ztratil své kouzlo a je jen obchodním trhákem. Tradičními znaky Halloweenu jsou již zmíněné dýně a duchové, také čarodějky, černé kočky, ohně a z barev je to černá a oranžová.
Ať už se rozhodnete slavit tento svátek jakkoliv, najděte si chvilku, kdy si zapřemýšlíte sami nad sebou, nad uplynulými rokem a svými dalšími plány.
Vzpomeňte si na své blízké, ať již jsou mezi námi nebo ne, a alespoň v duchu jim sdělte vše, co máte na srdci.
Vstupte do nové etapy s pomyslným čistým štítem.
S láskou Dana