Velikonoce jsou jediný křesťanský svátek, při jehož určování hraje roli fáze Měsíc, slaví se vždy v neděli a pondělí po prvním jarním úplňku. Odchází staré, probouzí se příroda, začíná nový koloběh života. Staří Slované uctívali Jarovíta, pohanského boha plodivé i ničivé síly. Podle pověr byl přes zimu držen v podzemí, pak svedl boj se zimou, která symbolizovala příšery.
Mnoho dnešních zvyků připomíná pohanské rituály
Slaměná postava má na sebe navázat a ze stavení odnést zlé duchy a smrt.
Čerstvě nazelenalá větvička, přináší do stavení život.
Pomlázka má na ženy přenést život a je symbolem plodnosti.
Svátky jara jsou spojeny s očistou, tuto sílu má nejen voda, ale i oheň. My dnes známe svěcení ohněm (velikonoční svíce- paškál). Zapálený paškál se ponoří do vody v křtitelnici a tu kněz pak požehná.
Hrkání– duše zvonů odlétají do Říma. Pro středověkého zemědělce byl hlas zvonů magickou ochranou proti démonům. V přechodových dnech mezi zimou a jarem slábla hranice mezi světem lidí a démonů, proto vyráželi s klapačkami a hrkačkami, aby hlas zvonů nahradili.
Vejce jsou dnes malována na červeno- krev. Barvami pro toto období jsou však zelená a zlatá. Zelená je barva vegetace, nové vitality a zdraví, žlutá nebo zlatá barva znamená obnovenou sílu slunce, bohatství a prosperitu.
Beránek, starší je velikonoční zajíček, dnes v čokoládové podobě. Zajíček k nám přišel od Germánů, ti jej převzali od Keltů. Obřadní zvíře, které pomáhalo keltské bohyni Ostaře.
Jak se slaví jinde
Ve většině zemí je zvykem schovávat v zahradách sladkosti a drobné dárky. Nechává je tam velikonoční zajíček, ale v někde to může být i liška, kohout nebo čáp. Ve Velké Britániiobdarovává panovník chudé mincí. Ta je pouze symbolická, je však velmi ceněná ve sběratelských kruzích. Ve Francii věnují velkou pozornost výrobě sladkostí. V Itáliidělají kynutý moučník v podobě holubice. V Norsku řeší vraždy, televize vysílají kriminální příběhy, noviny jsou plné článků, kde se mají čtenáři dovtípit, kdo je vrah. Ve Finsku koledují děti převlečené za čarodějnice. V USA děti hledají na zahradě vajíčka. V Rusku hodně jí, ale jen studená jídla. V Řeckubarví vajíčka pouze na červeno jako symbol Kristovy krve.
RITUÁLY
Nasbírejte venku divoké květy.
Zasaďte semínka první zeleniny nebo květin, třeba i doma.
Naplánujte si výsadbu svojí magické zahrady.
Nachystejte krmítko pro ptáky vracející se z teplých krajin.
Vyjádřete úctu krajině kolem svého domu, darujte přírodním duchům polodrahokam nebo použijte vonné vykuřovadlo.
Věštba z vajíček se provádí tak, nalijete bílek do horké vody a hádáte z jeho tvaru.
Ozdobte vajíčko, popište ho přáními, nabijte energií a pak uvařit a sníst.
Posvěcenou větvičku kočičky zastrčte doma za rám obrazu, ochrání to dům před bouřkou a krupobitím.
Kytičky sušeného yzopu pověste v domě, chrání před lidskou zlobou a neštěstím.
Ukliďte, všechny naše myšlenky mají svůj odraz ve hmotném světě. Člověk, který má v sobě nepořádek, má nepořádek i ve své duši.