Jak na funkční vztahy

O vztazích by se dali psát celé romány, samostatnou kapitolou by přitom byly partnerské vztahy. Čím to je, že s někým vše plyne bez konfliktů a s někým se nedokážete najít společnou notu, i kdyby jste se doslova rozkrájeli? Ovlivňuje to spousta aspektů. V pracovních a obchodních vztazích je důležité něco jiného, než ve vztazích osobních, ale něco je vždy společné.

Přitažlivost a stejné vibrace

Samozřejmě se vám bude vždy navazovat lépe kontakt s někým, kdo je vám sympatický a vnímáte ho jako milou osobu. To platí v soukromí i po pracovní stránce. Asi těžko pozvete na rande nebo budete usilovat o navázání obchodní spolupráce s někým, kdo je nepříjemný, rozčiluje se, vidí ve všem problém a staví se na odpor už jen preventivně. S někým jste prostě rovnou na stejné vlně, vyzařujete podobné vibrace nebo máte stejné cíle či plány. Pak jde vše jako po másle.

Jak to, že to v některých případech dříve fungovalo a nejednou to nejde? Každý má své vlastní tempo osobního růstu, takže se může stát, že si s někým přestanete rozumět bez zjevného důvodu. Netrapte se tím. Nikdo do vašeho života nepřichází náhodou. Každý člověk je nám učitelem, žákem nebo životní lekcí. Tyto „lekce“ vám ti nahoře posílají, abyste se buď posunuli dál, něco si pochopili, přijali nebo vám nastavili zrcadlo. Ano, to, co vám nejvíce vadí na druhých, nemáte zpracované sami v sobě. Všímejte si více svých pocitů a emocím pak snadněji identifikujete jakou roli dotyčný člověk v tuto chvíli zastává ve vaší realitě.

Důvěra

Nepochybuji o tom, že mi dáte za pravdu, že důvěra je základ všech vztahů. Jde snad o to nejkřehčí. Velmi těžko se získává a snadno o ni přijdete. Je jako křehká a vzácná rostlinka, vyžaduje velkou péči a trvá než vyroste, natož než rozkvete. Stačí však i malá chybička a zahyne. Pod někomu věříte, snadněji se s tímto člověkem žije, spolupracuje nebo tvoří jakékoliv vazby.

Pokud vás někdo zklame, lže vám či vás podvede na jakékoliv úrovni, pak se v podvědomí vytvoří vykřičník, který spustí alarm i při situacích, které jsou bez problémové. Není lehké tento stav překonat. Říká-li vám vaše intuice, že to už nikdy nepůjde, poslechněte ji. Dávat do nekonečna „šance“ se nevyplácí. Vnímáte to tak, že by mohlo ještě fungovat? Pak svůj vnitřní varovný systém nevypínejte. Buďte však obezřetní a při nepříjemných pocitech se ujistěte, zda se si váš rozum jen vytváří vize katastrofických scénářů, nebo se skutečně něco děje.

Správně zvolená komunikace

I komunikace je jedním ze základních pilířů funkčních vztahů. Jinak mluvíte se svými blízkými, jinak se šéfem a další odlišný způsob zvolíte při rozhovoru s obchodním partnerem nebo spolupracovníky. Nejde přitom jen o slova vycházející z úst, ale i o další neverbální vjemy. I to, jak máte položené ruce či nohy, jaká gesta děláte nebo jak se u toho tváříte, má velký vliv. Málo kdo také umí zakrýt své emoce, postoj k danému člověku nebo situaci. Nevědomě dáváme do komunikace víc než jen slova.

Říká se, že vše má se vším souvislost. A je to tak. Pokud budete mít doma tichou nebo naopak italskou domácnost, pak se vám nebude dařit ani po pracovní stránce. Jak si chcete v práci vyjednat lepší podmínky, novou dohodu či navázat spolupráci, když se doma nedokážete dohodnout ani na tom, kdo půjde s košem? Ve všech případech platí, že nikdy nemůžete jít proti sobě samotným, svému vnitřnímu nastavení. Nasadíte-li si pomyslnou masku a hraje roli, kterou s vámi vnitřně neladí, pak to nefunguje. A pokud ano, tak jen dočasně. Jen si vzpomeňte na svou práci či vztah, kde jste v nějakém ohledu šli proti sobě samotným. Nikdy to nemůže trvat věčně.

Kompromisy, vize a cíle

Vyvarujte se nesmyslných kompromisů, v osobních i pracovních vztazích. Proč nesmyslných? Při velké většině kompromisů totiž dochází k tomu, že jedna nebo druhá strana ustoupí. Možná si říkáte, že to je přece základ kompromisu, ale není to ve skutečnosti tak. Pokud ustoupíte jen proto, že byl „klid“ a nebyli další spory, pak s výsledkem nikdy nemůžete být spokojeni. A ani druhá strana se necítí komfortně, protože jí na stavu věci či záležitosti bude stále něco podvědomě chybět. Tou chybějí složkou je právě dohoda vyhovující všem stranám, ne „uhnutí“ od svého plán či své vize.

Ať už jste v partnerském vztahu nebo se snažíte najít společnou řeč v práci, je vždy dobré zaměřit svou pozornost na to, co vás spojuje. Nedávat moc a sílu tomu, co vás rozděluje nebo v čem se nejste schopni shodnout. Najděte společný cíl, plánujte postupné kroky k realizaci také společně. Pak se vyhnete dalším sporům a nakonec i nesmyslným kompromisům.

Přeji vám, aby vaše vztahy byly funkční a harmonické!

S láskou Dana Chara

P.S.: Změňte to, co vám nevyhovuje a staňte se tvůrci svého vlastního života.

Dana Kratochvílová
Miluji práci s energiemi, proto učím ostatní, jak málo mnohdy stačí k velkým změnám! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře